W roku 2023 nasza szkoła postanowiła celebrować Wisławę Szymborską - patronkę roku, laureatkę literackiej Nagrody Nobla poprzez zorganizowanie różnorodnych działań edukacyjnych inspirowanych jej twórczością i życiem w ramach innowacji pedagogicznej: „Projekt: Szymborska”.

Połączeniem działań polonistki, bibliotekarki, plastyczki i informatyka były m.in. działania:

• Ulepmy lepieja - inspirując się technikami literackimi Wisławy Szymborskiej, uczniowie i nauczyciele mieli okazję eksperymentować poprzez tworzenie krótkich, groteskowych wierszy,
  • Wyklejanki wakacyjne - pocztówki kolaże cyfrowe jak i tradycyjne w stylu Wisławy Szymborskiej w ramach zajęć informatyki,
  • Wydzierany portret Noblistki – uczniowie klas I-IV pracowali nad tworzeniem portretu Wisławy Szymborskiej, korzystając z różnorodnych technik plastycznych,
  • cik Wisławy Szymborskiej w szkole – miejsce, w którym można było przeczytać informacje na temat życia, w tym ciekawych zwyczajów i twórczości Noblistki,
  • Bądź jak Szymborska – grono pedagogiczne PSP 16 otrzymało wyzwanie do zrealizowania zadania fotograficznego, które miało na celu uchwycenie ich interpretacji bycia jak Wisława Szymborska,
  • Księga możliwości społeczności SP nr 16 w Opolu – tworzenie własnych wierszy przez uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców na wzór wiersza W. Szymborskiej pt. „Możliwości”. Księga ta stała się miejscem inspiracji i refleksji dla całej społeczności szkolnej,
  • Wisława Szymborska – quiz wiedzy. Quiz ten nie tylko dostarczył rozrywki, ale także pomógł w pogłębianiu wiedzy na temat patronki roku oraz jej wkładu w literaturę światową.

Uczniowie, którzy aktywnie uczestniczyli w quizie i wykazali się wiedzą na temat życia i twórczości Wisławy Szymborskiej, zostali zaproszeni wraz z Dyrekcją Szkoły na specjalne śniadanie   organizowane w bibliotece szkolnej. Podczas tego wydarzenia uczniowie mieli okazję delektować się posiłkiem przygotowanym przez duet humanistek i autorek innowacji – polonistki i bibliotekarki.
W trakcie odbyła się też specjalna „loteryjka” fantowa w stylu Wisławy Szymborskiej.

Poprzez "śniadanie w bibliotece" szkoła podkreśliła znaczenie literatury i kultury w życiu uczniów oraz nagrodziła ich za chęć poszerzania wiedzy i zaangażowanie w działania związane z patronką roku, Wisławą Szymborską.

Działania w ramach innowacji miały na celu nie tylko uczczenie pamięci i dokonań Wisławy Szymborskiej, ale również inspirację uczniów i nauczycieli do refleksji nad jej twórczością oraz wartościami, które reprezentowała. Była to wyjątkowa okazja do integrowania społeczności szkolnej poprzez literaturę i sztukę. Efekty działań uczniów i nauczycieli zostały zaprezentowane na wystawie w holu szkoły.

szymborska

szymborska1